Borelioza

Borelioza

Borelioza znana jest od niedawna, ale niestety zbiera coraz większe żniwo. Lekarze wciąż jednak nie są zgodni, jak powinno przebiegać leczenie. W dodatku mają też kłopoty z rozpoznawaniem boreliozy.

Borelioza to choroba odkleszczowa, której pierwszymi sygnałami może być rumień i dolegliwości jak przy grypie.

 

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa, jest stosunkowo nową chorobą.

Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi – odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorferi. Bakterie te mogą występować w kilku postaciach – jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych. Krętki są bardzo ruchliwe, natomiast formy przetrwalnikowe nieruchome, za to są odporne na niektóre antybiotyki niszczące krętki. Borrelia może przenikać do komórek ludzkich i tam przeżyć. Niektóre odmiany boreliozy wywołują dolegliwości stawowe, inne neurologiczne. Istnieją też bakterie powodujące zmiany skórne.


Krętki Borrelia burgdorferi

Jakie są objawy boreliozy?

Generalnie borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Może pojawić się tzw. rumień wędrujący – zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku.Rumień wędrujący
(foto: Jost Jahn, www.jostjahn.de)

Uwaga: rumień wędrujący występuje w około kilkudziesięciu procentach. przypadków boreliozy (u dzieci tylko w kilku procentach.). Jeśli nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Po roku od zakażenia borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Lista objawów tej fazy jest długa. Pojawia się gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, stawów, tiki mięśni, sztywność stawów. Chory może potrójnie widzieć, mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną.

Co gorsze podczas ciąży według dr Ann Corson płód może być zarażony przez łożysko na każdym etapie ciąży i przez mleko matki.
Zobacz artykuł: Borelioza u dzieci według dr Ann Corson.

Tradycyjne leczenie boreliozy.

Boreliozę leczy się antybiotykami. U niektórych chorych leczenie boreliozy trwa półtora roku, a u innych zaledwie kilka tygodni. Skąd ta różnica? Powodem nie jest postać boreliozy, ale fakt, ile czasu trwa choroba, nim została postawiona prawidłowa diagnoza.

Krótka seria antybiotyków tylko uodparnia bakterie.

Borelioza jest stosunkowo młodą jednostką chorobową, nie została jeszcze do końca poznana. Często chorego od lat borykającego się z boreliozą wysyła się do psychiatry. W najlepszym razie pacjent słyszy, że jest hipochondrykiem i ma urojenia.

Borelioza - diagnostyka. Rodzaje testów wykrywających boreliozę.

Niestety, żaden z dostępnych testów nie może w 100 proc. wykluczyć ani potwierdzić boreliozy.

W Polsce najpopularniejszy test ELISA – często wychodzi fałszywie ujemnie – jest wiarygodny w kilkudziesięciu proc. przypadków. Czulszym badaniem (dającym wysoki procent. wiarygodności) jest test Western Blott, ale można go zrobić po minimum 3 tygodniach od ukąszenia. Test PCR, czyli badanie polegające na poszukiwaniu (we krwi lub moczu, płynie stawowym lub mózgowo-rdzeniowym) DNA bakterii jest najdokładniejszy. Ale można je zrobić tylko w kilku miejscach w Polsce.

Najnowszą metodą jest testowanie wegetatywno-rezonansowe APARATEM BICOM daje bardzo wysoką pewność wykrycia boreliozy * (nie ma związku z wykrywaniem przeciwciał).

Działa ono na zasadzie rejestrowania za pomocą specjalnych czujników fal elektromagnetycznych. Każda bakteria emituje fale elektromagnetyczne określonej częstotliwości, które wykrywa się za pomocą tej diagnostyki. Jest to obecnie metoda najpewniejsza.

---
* wyniki mogą się różnić zależnie od predyspozycji organizmu

W gabinecie Bicom-Med potrafimy diagnozować i zwalczać 21 rodzajów boreliozy oraz koinfekcje.

21 rodzajów Boreliozy

 1. Borrelia burgdorferi
 2. Borrelia garinii
 3. Borrelia Duttonii
 4. Borrelia Hermsii
 5. Borrelia recurrentis
 6. Borrelia afzelii
 7. Borrelia Berbera
 1. Borrelia carteri
 2. Borrelia Caucasica
 3. Borrelia Hispanica
 4. Borrelia Kochis
 5. Borrelia Miyamotoi
 6. Borrelia morganii
 7. Borrelia Nowyj
 1. Borrelia Parkeri
 2. Borrelia Persica
 3. Borrelia Tillae
 4. Borrelia Turicatae
 5. Borrelia Valaisiana
 6. Borrelia Venezuelensis
 7. Borrelia Vincentii

24 rodzaje Bartonelli

 1. Bartonella Alsatica
 2. Bartonella Arupensis
 3. Bartonella Bacilliformis
 4. Bartonella Berkhoffii
 5. Bartonella Birtlesii
 6. Bartonella Bovis
 7. Bartonella Capreoli
 8. Bartonella Clarridgeiae
 1. Bartonella Doshiae
 2. Bartonella Elizabethae
 3. Bartonella Grahamii
 4. Bartonella henselae
 5. Bartonella Koehlerae
 6. Bartonella Melophagi
 7. Bartonella Muris
 8. Bartonella Peromyscus
 1. Bartonella Quintana
 2. Bartonella Rochalimae
 3. Bartonella Schoenbuchii
 4. Bartonella Talpae
 5. Bartonella Taylorii
 6. Bartonella Tribocorum
 7. Bartonella Vinsonii
 8. Bartonella Washoensis

13 rodzajów Babesii

 1. Babesia Bigemina
 2. Babesia Bovis
 3. Babesia canis
 4. Babesia Cati
 5. Babesia divergens
 1. Babesia Herpailuri
 2. Babesia Jakimoni
 3. Babesia Duncani
 4. Babesia Felis
 5. Babesia gibsoni
 1. Babesia Duże
 2. Babesia microti
 3. Babesia jajowate
 4. Babesia Phantherae

Niezawodna diagnostyka sprawia, że niezwłocznie można diagnozować boreliozę. Im wcześniej zacznie się terapię, tym jest krótsza i daje większą szansę na całkowite wyzdrowienie.

Szybko pokonana choroba nie zostawia szkód w organizmie. Na razie nie ma co liczyć na szczepionkę przeciw tej chorobie. Gorzej: po przejściu boreliozy nie nabywa się odporności. Pozostaje jedynie chronić się przed kleszczami wszelkimi dostępnymi metodami.

TERAPIA BIOREZONANSEM

Nowoczesną metodą leczenia boreliozy jest terapia falami elektromagnetycznymi za pomocą biorezonansu aparatem BICOM. Mają one za zadanie zniszczyć bakterie borelii, które "umykają" działaniu antybiotyków. Terapia okazuje się niezwykle skuteczna, więc coraz więcej gabinetów zaczyna ją stosować widząc efekty i brak nawrotu choroby. Ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie w zależności od przypadku. Podstawowa seria to z reguły 10-15 zabiegów wykonywanych raz/dwa razy w tygodniu. W większości przypadków już po kilku pierwszych zabiegach są widoczne efekty, ustępuje ból, wraca ruchomość kończyn, znika obrzęk.

W trakcie zabiegów do pacjenta są podawane specjalnie dobrane elektromagnetyczne biorezonansowe drgania terapeutyczne. Każda wizyta składa się z kilku, wykonywanych po kolei programów terapeutycznych. Drgania te skutecznie działają na bakterie borelii, nawet na te ukryte w tkankach, w układzie nerwowym i które są odporne na antybiotyki. Biorezonans niszczy aktywne bakterie w obszarze całego organizmu. Terapia usuwa przyczynę boreliozy, likwidując biofizykalnie bakterie borelia, na które jest „wycelowana”. Nie działa na inne patogeny, na które nie została wcześniej zaprogramowana.

Biorezonans to alternatywna i skuteczna terapia lekoopornej i przewlekłej boreliozy, nawet w sytuacji kiedy medycyna konwencjonalna jest bezsilna. Terapia biorezonansowa stanowi też wybór dla osób, które z definicji wybierają naturalne metody kuracji i odrzucają antybiotyki.

DIAGNOZA W AUTORYZOWANYM GABINECIE BICOM-MED

Jeśli zatem Ty lub ktoś z Twojej rodziny cierpi na boreliozę to koniecznie powinniście przyjść na kontrolę borelii i włączyć do walki z boreliozą terapie biorezonansem.

W AUTORYZOWANYM GABINECIE BICOM-MED

Szczegółowe informacje i rejestracja pod nr tel woj. lubelskie 509 727 388, woj. mazowieckie 502 89 54 55.

NASZE GABINETY
WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE
 • Chełm ul. Mickiewicza 41
  telefon: 509 72 73 88
  przyjęcia: środy i piątki
  więcej informacji:
  Bicom-Med Chełm

 • Zamość ul. Hrubieszowska 12
  telefon: 509 72 73 88
  przyjęcia: wtorki i soboty
  więcej informacji:
  Bicom-Med Zamość

Województwo mazowieckie
 • Warszawa
  ul. Grażyny 15
  Rejestracja tel: 502 89 54 55
  przyjęcia: pon., czw., pt., sob.
  więcej informacji:
  Bicom-Med Warszawa

 • Ciechanów ul. Wyzwolenia 20
  telefon: 502 89 54 55
  przyjęcia: piątki
  więcej informacji:
  Bicom-Med Ciechanów

 • Siedlce ul. Chłodna 4
  telefon: 502 89 54 55
  przyjęcia: wtorki
  więcej informacji:
  Bicom-Med Siedlce

Copyrights ©2017: Bicom-Med made by Wirtualny Wizerunek